Mužská sezóna 2017 – hodnotenie z pohľadu hlavného trénera

Uverejnené 16. novembra 2017

Sezóna 2017 mala niekoľko historických momentov: pálkarský tunel v telocvični, predsezónne sústredenie, zahraničný hráč na „plný úväzok“, night game, turnaj bez víťaza…

Na začiatku zimnej prípravy to vyzeralo, že by mohla byť táto sezóna lepšia ako minulá. Prvý krát v histórií sme postavili pálkarsky tunel v telocvični, mali sme k dispozícií aj posilovňu.
Zamerali sme sa hlavne na pálku a nadhod. Na začiatku roka sa k nám pridali dvaja úplne nový hráči (Vaniher, Knápek) a na hosťovanie z Brickfield Bratislava prišli Laluha a Petríček, neskôr Strapko a Ondrej Horváth. V priebehu sezóny za nás odohrali niekoľko zápasov aj hráči z Topolčian: Ortega, Matejov, v júni sa do tímu vrátili Denis Hatvany, M. Beňa a Daniel Terno Predajňa.

Po veľmi dlhej dobe sme absolvovali sústredenie. V Znojme – Kuchařoviciach nám domáci vytvorili skvelé podmienky a tak sme mali možnosť po pol roku v telocvični byť na ihrisku skôr ako týždeň pred prvým zápasom. Posledný deň sme odohrali aj prípravný zápas s domácimi Aligátormi. (15:12). Žiaľ, sústredenie bolo poslednou akciou v tomto roku pre Andyho Kellera, ktorý v lete podstúpil operáciu ramena. Pred sezónou sme ešte stihli priateľský zápas s Brickfield Bratislava na domácom ihrisku (9:13) a mysleli sme si, že sme pripravení…

JMOP – Základná časť
Deväť tímov, každý s každým jeden zápas.

Olympia Blansko B – Fighting Flies 22:4
Stáva sa tradíciou, že sezónu začíname v Blansku. Tam, ako keby sme zabudli na všetko, čo sme trénovali. Pálka biedna, v poli obrovské množstvo chýb. Vravel som si: nevadí, prvý zápas…

Technika Brno B – Fighting Flies 18:3
Veril som, že zaváhanie v Blansku bolo spôsobené stresom z prvého ligového zápasu, ale žial rovnaké chyby v obrane a slabá pálka spôsobili, že sme z Brna odchádzali opäť s vysokou prehrou.

Moravská Beseda – Fighting Flies 16:6
Opäť Kraví hora, tentokrát Beseda, „founding fathers“ Techniky Brno. Na začiatku sme viedli, ale v druhej polovici zápasu náš útok poľavil a súper naopak niekoľkými hitmi aj s prispením našej obrany zápas otočil a dotiahol do víťazného konca.

Tri zápasy a tri prehry, situácia začínala byť vážna, ak sme chceli pomýšlať na semifinále, museli sme vyhrať všetky ostatné zápasy. Deň po zápase s Besedou sa vďaka našim výborným zahraničným vzťahom v Bratislave objavil Yusyuun Tokunaka. Nadhadzovač, ale aj univerzálny hráč z Japonska.

Fighting Flies – Hroši Brno C 3:13
Jediný domáci zápas v lige. Celý zápas za nás odhádzala naša nová posila. Ale ani 18 strikeoutov a našich 12 hitov nestačilo na to, aby sme zápas vyhrali. Opäť veľa chýb v obrane znamenalo štvrtú prehru za sebou.

Hroši Brno B – Fighting Flies 9:4
K výhre nad rezervou extraligového tímu Hrochov sme mali blízko. Od zápasu som očakával, na základe predchádzajúcich výsledkov“ veľké trápenie z našej strany, ale: na kopci začal Arturo Ortega a pálkari súpera sa na neho nevedeli načasovať. Skóre bolo celý čas vyrovnané. Kedže teploty celý den boli okolo 30-35 stupňov a Arturo má predsa len svoj vek, v siedmej smene sa vypýtal dole. Obrana hrala celý zápas dobre, ale rýchlosť nadhodov už súperovi vyhovovala. Prehrali sme, no videl som zlepšenie našej hry v obrane a mierne aj v útoku.

Sokol Bedřichov – Fighting Flies 3:16
Tím z posledného miesta, „must win“ zápas. Do Jihlavy sme cestovali s cieľom zvíťaziť. Ale práve tieto povinné víťazstvá sa rodia ťažko. Našťatie sme nič nenechali na náhodu a zápas sme jednoznačne mali pod kontrolou od začiatku do konca. Musím povedať, že konečne.

Draci Brno C – Fighting Flies 9:13
Tento zápas asi zostane v pämati všetkých hráčov, čo tam boli, veľmi dlho. Dôležité je poznamenať, že v zápasoch s Drakmi nikdy neviete, kto proti Vám nastúpi. Night game na mestskom baseballovom štadióne v Brne proti dovtedy prvému tímu v tabuľke. Podrobný priebeh zápasu nájdete v archíve na našej stránke. Dôležité je, že sme dokázali otočiť nepriaznivý stav a zápas vyhrať. Málo kto čakal takýto výsledok. Musím ale pochváliť celý tím za skvelý výkon, predovšetkým Denisa Hatvanyho za 16 strikeoutov a Yusyuun-a Tokunaku za dva trojmétové odpaly.

Skokani Olomouc B – Fighting Flies 10:0
Povzbudení dvomi víťazstvami (hlavne tým posledným) sme vyrazili na posledný zápas základnej časti do Olomouca. Ale od začiatku zápasu som mal pocit, ako keby sme sa vrátili v čase o dva mesiace dozadu. Hrozná pálka, slabá obrana. Po siedmom inningu sme toto utrpenie ukončili o rozdiel.

Prague International Baseball Cup
Na tento turnaj chodíme už sedem rokov. Získali sme na ňom prvé miesto, párkrát druhé, tretie, ale poslední sme neboli ešte nikdy. Až teraz. Tím posilnený o „old boys“ ktorí sa na túto trojdňovú akciu tešia celý rok a stojí ich to doma nemalé úsilie vybaviť si priepustku, mali byť zárukou dobrých výsledkov. Žiaľ, na turnaji ako keby sa odzrkadlili výkony celej sezóny. Nevyhrali sme ani jeden zápas a skončili sme poslední. Verím, že prvý krát a naposledy 🙂
Konečné poradie:
1. Tempo Titans Praha, 2. Team Nicarao, 3. Aligátoři Znojmo, 4. Fighting Flies Bratislava.

Po turnaji sme mali letnú prestávku, čas dovoleniek. V auguste sme sa začali pripravovať na zápasy o umiestnenie v JMOP a mali sme pred sebou štyri turnaje.

Middle of Season 2K17
Turnaj už svojim názvom dáva najavo, o čo ide, kedy a prečo sa hrá. Základná časť za nami – do play-off ďaleko. Opäť sa potvrdilo, že naše medzinárodné vzťahy sú výborné a tak sme si do Bučovíc  priviezli ešte jednu japonskú posilu a tou nebol nikto iný ako Takeru Sorita. Výsledok som sa dopredu neodvážil tipovať, ale s hráčmi, ktorí boli na súpiske som veril, že súperov minimálne potrápime. Prvý krát túto sezónu sme nemali problém s nahadzovačmi a aj pálkarské poradie sĺubovalo dobrý útok. V prvom zápase na nás čakali Skokani Olomouc B. Mali sme v pamäti posledný zápas, ale vytvorili sme japonskú batériu a zápas sme skvelou obranou a v závere aj dobrým útokom otočili a vyhrali. Vravel som si: poslední už nebudeme, snáď. Druhý zápas proti domácim Pelikans Bučovice sme len vymenili nahadzovača s catcherom, ale inak zmeny v zostave nenastali. Tentokrát sme mali zápas od začiatku pod kontrolou a opäť sme vyhrali. V nedeľu nás čakal ešte zápas „v skupine“ proti Hroši C, ale už sme vedeli, že finále je naše. Táto sobota bola zrazu veľmi príjemná, nálada medzi hráčmi výborná a tak nám nič nebránilo v tom, zabojovať večer s domácimi v miestnom bufete. 🙂 Prežili všetci, niektorí s následkami, ale na nedeľný zápas sme ako tím boli bojaschopní. Bol to zápas v ktorom v podstate nešlo o nič, ale aj tak sme ho nechceli dať zadarmo. Arturo odhádzal skvelý zápas, takmer sa nám podarilo vyrovnať skóre v poslednom inningu. Finále, opäť s Hrochmi, sme už boli všetci pripravení nas sto percent. Celý zápas odhádzal Martin Strapko, ktorý získal individuálne ocenenie: Najlepší nahadzovač. Finálový zápas sa rozhodol v prvom inningu, kedy sme skórovali tri body a od tej chvíle sa síce hral rýchly a pekný baseball, ale bez bodov. Jesenná časť sezóny pre nás začala výborne.
Konečné poradie:
1. Fighting Flies Bratislava, 2. Hroši Brno C, 3. Pelikans Bučovice, 4. Skokani Olomouc B

Toreros Cup 2017
Najstarší medzinárodný turnaj na Slovensku. Siedmy ročník, naša piata účasť. Prvé dva ročníky sme vyhrali, potom sme párkrát obsadili druhé miesto, minulý rok ale posledné. Šešť tímov, dve skupiny. Opäť sme vycestovali v kvalitnej zostave, s celkom slušným počtom nahadzovačov. Môj osobný cieľ bolo semifinále a potom sa uvidí. To znamenalo, poraziť v skupine BK Martin. Prvý zápas v skupine s Piratas del Caribe sme prehrali. Proti BK Martin sme ale nezaváhali a víťazstvom sme si zabezpečili istotu semifinále proti domácim BK Toreros Topoľčany, ktorí prekvapivo vyhrali svoju skupinu. Tri zápasy za deň sú dosť, ale chalanom to vôbec nevadilo. Bez umožneného dobehu sme jednoznačne zvíťazili. Complete game odhádzal Yusyuun Tokunaka. V nedeľu nás čakalo finále a opäť proti Piratas del Caribe. Zápas sa pre nás nezačal vôbec dobre a vyzeralo to na poriadny debakel. Navyše sa v polovici zápasu pri chytaní odpalu zo vzduchu zrazili Maček s Achbergerom a chvíľu to vyzeralo dosť zle. Jeden bod súpera nás v šiestom delil od toho, aby zápas skončil rozdielom desať bodov. Ale túto sezónu sme sa už párkrát dokázali vzchopiť a podarilo sa nám to aj teraz. Vyrovnali sme dlhým a silným útokom na 12:12. V poslednom inningu sme neskórovali a zaskočený súper mal možnosť zápas dotiahnuť do víťazného konca. Pri dvoch outoch s bežcom na tretej méte bol ale zápas prerušený a nakoniec ukončený a tak turnaj nemá oficiálneho víťaza.
Konečné poradie:
1-2 Piratas del Caribe, Fighting Flies Bratislava3. Toreros Topoľčany, 4. Seals Košice, 5. BK Martin, 6. Stinky Sox

JMOP zápasy o umiestnenie:
Celú sezónu sme mali výborne naplánovanú, po Toreros Cup-e mali nasledovať dva zápasy o piate až ôsme miesto v lige, hneď po nich najväčšia udalosť našej sezóny. Ale, počasie aj tentokrát všetko zmenilo. Finálny rozpis posunul všetko o týždeň, čo zasiahlo aj do nášho turnaja, ale nakoniec to bolo iba dobre.

Už niekoľkokrát som spomínal naše dobré zahraničné vzťahy, ale musím zase. Týžden pred prvým zápasom o umiestnenie v lige sa mi ozval Matt Conrad, minulé leto spolu s Tylerom Meyerom odohrali za Fighting Flies väčšinu základnej časti, že má tri týždne dovolenky a že ju strávi v Európe, na Slovensku a či by sa v tíme pre neho nenašlo miesto. Moja odpoveď bola jednoznačná a tak 08.09. objavil na tréningu. Aby toho nebolo málo, po turnaji v Topoľčanoch nás kontaktoval ďaľší zahraničný hráč, ktorý pôsobí v Nitre a chýba mu baseball. Heliam Alvaréz, nenápadný učiteľ angličtiny. Či nemôže prísť na tréning a či by sa aj pre neho nenašlo miesto v tíme…

Posilnení o troch zahraničných hráčov sme vycestovali na zápas o umiestnenie do Brna na Kraví horu (zase).

Moravská Beseda – Fighting Flies 1:13
Konečne! Myslím, že si to povedali viacerí hráči, nielen ja, po jednoznačnom vítazstve. Skvelá tímová práca založená na výbornom nadhode Yusyuun Tokunaku. Nedali sme súperovi šancu ani v útoku (14SO pre Moravskú Besedu) a deväť chýb v poli boli jasným znakom toho, že náš útok má pred najväčšou akciou roka veľkú silu. Po tomto zápase bolo isté, že horšie ako šieste miesto v lige neobsadíme.

Fighting Flies – Skokani Olomouc B 5:0
Po našom víťazstve v Brne a odstúpení Sokola Bedřichov to na základe hracieho systému ligy dopadlo tak, že zápas o konečné piate miesto v JMOP sme hrali proti Skokanom. Kedže prijali už dávno pozvanie na turnaj do Bratislavy, dohodli sme sa, že náš vzájomný zápas sa započíta aj do ligy. V krátkom 60 minútovom zápase sme zvíťazili a skončili tým pádom na piatom mieste v JMOP. myslím, že môžeme byť s umiestnením spokojní, hlavne po tom, aké výkony sme predvádzali na jar.

Konečné poradie JMOP:
1. Technika Brno, 2. Draci Brno C, 3. Olympia Blansko B, 4. Hroši Brno C, 5. Fighting Flies, 6. Skokani Olomouc B, 7. Moravská Beseda, 8. Sokol Bedřichov, 9. Hroši Brno B

Posledný Strikeout 2017
Najväčšia udalosť našej sezóny ako bolo spomenuté už veľakrát. Osem tímov, tri hracie dni. Po dvoch víťazstvách a jednej prehre v základnej časti sme mali v nedeľu najprv odohrať semifinále a potom finále, ale so zmenou počasia sa menil aj rozpis, aby sa v nedeľu nakoniec vôbec nehralo a celkové poradie určila štatistika. Osobne a skromne musím povedať, že organizácia bola skvelá aj keď ťažká, výkony nášho tímu podľa očakávania. Druhé miesto sme si zaslúžili.
Konečné poradie:
1. Aligátoři Znojmo, 2. Fighting Flies, 3. Tempo Titans C, 4. Brickfield Bratislava, 5. BK Seals Košice, 6. BK Martin, 7. Skokani Olomouc C, 8. Pelikans Bučovice

Turnaj o pohár starosty obce Kuchařovic
Turnaj v Bratislave mal byť záverom mužskej sezóny, ale dostali sme v lete pozvanie na turnaj do Znojma, tak sme sa zbavení akýchkoľvek starostí ohľadom organizácie vybrali do Kuchařovíc s cieľom užiť si turnaj a v počte hráčov 10ks aj niečo zahrat. 🙂 Dva pre nás neznáme tímy, Tempo Titans C, domáci Aligátori a my. Neskončili sme poslední a to je dobre, prežili sme a to je ešte lepšie.
Konečné poradie:
1. Express Brno, 2. STB Ostrava, 3. Aligátoři Znojmo, 4. Fighting Flies, 5. Tempo Titans C

Začiatok sezóny bol katastrofálny, ale som rád, že sme sa dokázali v polovici zdvihnúť a ešte zabojovať o umiestnenie v lige. Tešia ma umiestnenia na turnajoch v Bučoviciach, Topoľčanoch a v Bratislave.
Ihrisko sme zazimovali,  od minulého týždňa sme začali so zimnou prípravou. Bude už bez Conrada a Tokunaku, ale príšli mladí chalani a verím, že sa nestratia.

Chcel by som poďakovať za túto sezónu všetkým hráčom, našim rodinám, ktoré to niekedy s nami nemali ľahké, fanúšikom, sponzorom a partnerom, bez ktorých by sme toto celé len ťažko zrealizovali.

#gofflies

© 2023 | created by MadCoders.sk